www.sheba.co.il
 
 
דף הבית > תפריט צדגינקולוגיה > מרפאת שרירנים - מיומות
ברית מילה רפואית
 


 
 
 

מרפאת שרירנים - מיומות

 

 

מהי מיומה?

מיומה או שרירן או בשמו הלועזי FIBROID/MYOMA , הוא גידול של דופן שריר הרחם.

המיומה ברוב המכריע של המקרים, היא גידול שפיר, ורק ב- 1/500 - 1/1000 ממאיר.

המיומה מאד שכיחה בגילאי הפוריות (18- 52) ושכיחותה עולה עם הגיל, כך שבגיל 50 אצל 50% מהנשים קיימת מיומה.

 

הסיבה להופעת מיומה אינה ידועה, אך כיום הצטברו עדויות רבות לכך שקיימת נטייה גנטית משפחתית להופעת מיומות. גורם סיכון נוסף הוא, ביצוע פרוצדורות כירורגיות ברחם, כגון גרידה או ניתוח. נשים בשנות הפוריות חשופות לצמיחת מיומות מפאת הפרשת הורמון הקרוי אסטרוגן, המופרש בכמויות מוגברות בטיפולי פוריות, הריון, הנקה. המיומה יכולה להופיע במיקומים אנטומיים שונים ברחם ולגרום כתוצאה מכך לסימפטומים ותלונות שונות אצל נשים.


 

סוגי מיומות

 

מיומה תת-רירית (Submucosal)- בולטת לחלל הרחם וגורמת לדימום וסתי מוגבר, הארכה של מספר ימי הווסת וכאבים בזמן הווסת.  מיומה זו הוכחה כפוגעת בהשתרשות הריונות באופן תקין וכרוכה בעליה בשכיחות הפלות אצל נשים, הסובלות מבעיה זו.

 

מיומה תוך-דפנית (Intramural)- כלואה בין סיבי השריר הבריא, וגורמת לרוב ללחץ על רירית הרחם, ומכאן הגברה בכמות ומשך הווסת החודשית.  מיומה זו לרוב אינה פוגעת בפוריות.

 

מיומה תת-סרוזית (Subserosal) - בולטת מדופן הרחם לכיוון חלל הבטן. בד"כ גורמת לסימפטומים אופייניים של לחץ על הרקטום המוביל לעצירות, או לחץ על שלפוחית השתן ואז לקושי בהטלת שתן או לתכיפות בהטלת שתן, ולפרקים אף לדליפת שתן במאמץ.


   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קליניקה של מיומה

ברוב המקרים המיומות הן אסימפטומטיות (ללא תלונות), ומתגלות באופן אקראי בבדיקה אצל רופא הנשים.  אצל כ- 30% מהנשים להן יש מיומה מופיעים סימנים ותלונות. אצל הרבה מהנשים הסובלות ממיומות קיימת יותר ממיומה אחת.

המטופלת הסובלת ממיומה בד"כ פונה לטיפול רפואי כאשר אחד ו/או יותר מהסימפטומים הבאים יפריעו לה בשגרת יומה:

א.       דימום ווסתי מוגבר.

ב.       אנמיה (חסר דם) המובילה לעייפות כרונית.

ג.       כאבים ווסתיים או בעת קיום יחסי אישות.

ד.      לחץ על שלפוחית השתן או על הרקטום.

ה.      הפרעה לפוריות.

 

טיפולים במיומה

קיימים טיפולים רבים ומגוונים למיומה. במרפאת המיומות במרכז הרפואי המשולב ע"ש ח. שיבא, מקפידים על התאמת הטיפול הנכון למטופלת לפי סוג המיומה/ות, התלונות הקליניות, גיל האישה וכוונותיה להרות בעתיד.  

 

טיפולית תרופתיים- גלולות למניעת הריון, זריקות לעצירת הוסת- לרוב אינם יעילים לאורך זמן, ואחרי הפסקתם יש צמיחה מואצת של המיומה.

 

התקן למניעת הריון מסוג מירנה- בעל יעילות מוגבלת,פועל על עקרון של הפרשת הורמון בשם פרוגסטרון, הפועל כנגד האסטרוגן, הגורם למיומה לשגשג. שמור לנשים עם מיומה תת-רירית או תוך-דפנית, המתקרבות לגיל המעבר ומעוניינות לשמר את רחמן.

 

היסטרוסקופיה טיפולית- שיטה ניתוחית בה מוחדר סיב אופטי בהרדמה מבעד לצוואר הרחם לתוך חלל הרחם, ובאמצעות לולאה חשמלית מתבצעת כריתה של המיומה. 

 

לפרוסקופיה ניתוחית - פרוצדורה זעיר-פולשנית. מבעד לנקבים זעירים בהרדמה כללית מוחדר סיב אופטי ומספר מכשירים לביצוע כריתת המיומה.

מתאימה למיומה אחת בד"כ, בקוטר של עד 6-7 ס"מ במיקום קדמי על הרחם, על גבעול או בולטת לכיוון חלל הבטן (סוב-סרוזית).  הפעולה שמורה לנשים הסובלות מסימפטומים של לחץ-עצירות או הפרעה בהטלת שתן, ומעוניינות לשמר את רחמן מבלי לבצע פתיחת בטן.

 

צנתור וחסימה של עורקי הרחם - פעולה חדשנית בה מתבצע צנתור של עורקי הרחם תחת שיקוף רנטגן ומוזלפים חלקיקים האוטמים את אספקת הדם למיומה. לשיטה הצלחות של עד כ- 90%, עם מעט סיבוכים.

מתאימה למיומה תוך-דפנית ו/או תת-סרוזית. טובה לנשים עם ניתוחים רחמיים קודמים ונשים המעוניינות בשימור הרחם. אין מניעה להרות לאחר מכן, אך דווחו סיבוכי הריון ולידה. 

 

אולטרסאונד ממוקד - פרוצדורה מהפכנית, (ייחודית למרכז הרפואי שיבא בישראל) בה מתבצע חימום חיצוני של המיומה ע"י גלי קול (אולטראסאונד) בהשגחת תהודה מגנטית (MRI),  ללא צורך בהרדמה.  הפרוצדורה יעילה למיומה תוך-דפנית ו/או תת-סרוזית עם שיעורי הצלחה של כ-80%. הטיפול מיועד לכל אישה הסובלת ממיומה, ללא קשר לגיל או תכנון משפחה. 

 

 

כריתת הרחם בגישה לפרוסקופית - במקרים בהם האישה סובלת ממספר מיומות מסוגים שונים וסיימה את תכנון משפחתה.

מבעד לנקבים זעירים, באופן הדומה לכריתת שרירן, ניתן לכרות את הרחם כריתה תת-שלמה ו/או שלמה, מבלי לפתוח את דופן הבטן. זמן אשפוז קצר של 24- 48 שעות בד"כ, עם החלמה מהירה של 10-14 יום ותוצאות קוסמטיות מצוינות.

כריתת מיומה ו/או הרחם בגישה הקלאסית - בגישה זו מתבצעת פתיחת הבטן וכריתה של המיומה או הרחם כולו. זמן האשפוז 48-72 שעות, החלמה בבית 4-6 שבועות ותוצאות קוסמטיות פחות רצויות. שמור למקרים בהם: האישה עברה ניתוחים קודמים בבטן, המיומה מעל 10 ס"מ, הרחם כולו בגודל העובר את הטבור או קיים חשד לממאירות.


 

מתי לטפל ובמי לטפל?

כל אישה צריכה להיבדק אחת ל- 6 חודשים אצל רופא הנשים המטפל. יש לדרוש ביצוע בדיקת אולטראסאונד בכל בקורת, ולעקוב במידה ומאותרת מיומה, אחרי מיקומה, גודלה והתלונות הקליניות.

נשים בקבוצת סיכון, בעלות היסטוריה משפחתית של מיומות, לאחר פרוצדורות ניתוחיות ברחם או טיפולי פוריות, צריכות להקפיד על בדיקות אילו.

 

במרפאת המיומות בשיבא יכולה המטופלת להיוועץ בצוות המומחים ולקבל החלטה על הגישה הטיפולית הנכונה ביותר עבורה. אבחון מוקדם עשוי למנוע ניתוח ולשמר את הרחם.

 

ימי פעילות: א, ג, ד, ה (פעם בשבועיים), בין השעות 13:00 - 11:30
 

דרכי התקשרות

לקביעת תורים : 03-5305000

פקס: 03-5305001

טלפון לבירורים: 03-5302787

 

המרכז מכבד טופסי 17 של כל קופות החולים והפניות רשמיות של מוסדות אחרים.  מטופלות ללא טופסי 17 (ללא התחייבות מקופ"ח) יכולות לפנות לבדיקת רופא בעלות של 135 ש"ח

  

 

Send to a friend חזרה לראש הדף גירסה להדפסה
 
 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות,2014
Developed By Consist Created By Caisus