www.sheba.co.il
 
 
דף הבית  > ספריית מאמרים
ברית מילה רפואית
 


 
 
 

מידע לאישה לקראת ניתוח כריתת רחם ו/או שחלות בשיטה בטנית

מטופלת יקרה,

 

דפי מידע זה מוגש לך על מנת לתת מענה לשאלות בנושאים שונים המעסיקים נשים לפני ואחרי כריתת רחם ו/או כריתת שחלות. בדפי המידע תמצאי מידע אודות האשפוז, הניתוח ותהליך ההחלמה.

 

קיימות מספר שיטות לכריתת רחם ו/או שחלות:

  1. ע"י פתיחת בטן
  2. בגישה נרתיקית
  3. בגישה לפרוסקופית (ללא פתיחת בטן)

רופאי המחלקה יקבעו לאישה את השיטה המתאימה לה ביותר. סיכום הניתוח ומהלך אשפוזך ינתן לך בכתב עם שיחת השחרור. מכתב השחרור מופנה אל הרופא המטפל בך בקהילה.

במהלך בדיקת רופא והשיחה לקראת שחרור תוכלי לקבל מידע אודות הניתוח שעברת וההשלכות לעתיד.

 

 

ההכנות לקראת הניתוח

 

האשפוז בבית- החולים מתבצע ביום שלפני הניתוח על מנת להשלים את ההכנות לניתוח. ביום זה תעשה הקבלה המשרדית במשרד הקבלה. לאחר הקבלה המשרדית תתקבלי במחלקה הגינקולוגית על ידי המזכירה ועל ידי צוות האחיות, אשר ידריכו אותך לקראת הניתוח והאשפוז.

ביום זה צפויה לך בדיקה רפואית על ידי צוות גניקולוגים בכיר. במהלך הבדיקה יוחלט סופית על הצורך בניתוח ועל סוגו.

עבורך, זוהי הזדמנות לשאול שאלות ולקבל הבהרות לגבי נושאים שונים שאינם ברורים לך עדיין.

בנוסף, תבדקי על ידי רופא מרדים שיכין אותך להרדמה ויסביר לך אודות ההרדמה וסוגה. תילקח ממך דגימת דם על מנת להכין מנת דם לניתוח, למקרה הצורך (ברוב המקרים אין צורך במתן דם). אחות תדריך אותך לגבי הכנת המעי לפני הניתוח. הכנת המעי כוללת שתיית חומר משלשל - סופודקס. יש לשתות את החומר בשעה 17:00 מהול בחצי כוס שתייה (כגון מים, מיצים, מתוקים וכו'). החומר מתחיל להשפיע כשעה עד שלוש מעת קבלתו, יש לדווח לאחות במידה ולא תהיה השפעה של החומר. מותר לאכול עד לשעה 24:00 . עליך להיות בצום מוחלט משעה 24:00 שלפני הניתוח לא לאכול ולא לשתות).

 

ניתוח לכריתת רחם בגישה בטנית

 

הניתוח נעשה בהרדמה כללית או בהרדמה אפידוראלית (דרך עמוד השדרה). השיטה תותאם לך באופן אישי ע"י מרדים שכאמור תפגשי בו ביום שלפני הניתוח. חתך הניתוח יהיה רוחבי ויתבצע בדופן הבטן התחתונה. החתך יהיה באורך של כ-7 עד 10 ס"מ, בסיום הניתוח יושמו תפרים או סיכות ממתכת על פצע הניתוח.

את התפרים או את הסיכות מוציאים כחמישה ימים לאחר הניתוח. תשהי כשעתיים עד שלוש שעות בחדר התאוששות לאחר הניתוח ותועברי לאחר מכן למחלקה גניקולוגית.

 

 

במחלקה לאחר הניתוח

 

בשובך למחלקה גינקולוגית ובשעות הראשונות שלאחר הניתוח האחות המטפלת בך תאמוד לחץ דם, דופק, חום ותפוקת השתן (שתן תיתני צנטר- קטטר שמוחדר בתחילת הניתוח). כמו כן, תקבלי נוזלים בעירוי לווריד,  העירוי גם כן מוחדר בתחילת הניתוח. יתכן ובשעות הראשונות לאחר הניתוח תחושי בתופעות הבאות: כאבים באזור הבטן, בחילות, הקאות, תחושת נמנום ודימום נרתיקי קל. כל אלה תופעות שכיחות - אנא דווחי לאחיות על תחושותייך. ביום הניתוח אסור לאכול, אחות או אחד מקרובי המשפחה יוכלו להרטיב את שפתייך במים.

 

יום לאחר הניתוח

 

ניידות הינה מפתח להחלמה מהירה, לכן יש להרבות בניידות וישיבה מחוץ למיטה וזאת למניעת סיבוכים שונים. ביום הראשון לאחר הניתוח אחות תסייע לך לרדת מן המיטה ולהתקלח. קטטר (צנטר משלפוחית השתן) יוצא גם כן ע"י האחות. עליך לדווח לאחות לאחר שתטילי שתן בפעם הראשונה לאחר הוצאת הצנטר.

 

כלכלה לאחר הניתוח

 

תתחילי לשתות מים או תה ביום הראשון לאחר הניתוח, בשעות הצהריים תתחילי לאכול בהדרגה. העירוי מהווריד יוצא לאחר שאחות תעשה אומדן באם את זקוקה או לא למתן נוזלים דרך הוריד.

 

כאבים - אין סיבה לסבול מכאבים

 

כאבים עלולים ללוותך גם בימים הראשונים שלאחר הניתוח, ניתן להקל על הכאב בצורה משעותית בעזרת טיפול במשככי כאבים. יתבצע אומדן כאב ותקבלי טיפול תרופתי.

 

 

שחרור

 

שחרור נעשה כ-3 עד 5 ימים לאחר הניתוח.

הוצאת תפרים נעשית בקופת חולים ביום ה-5 -7 שלאחר הניתוח בהתאם לסוג הניתוח.

 

חופשת מחלה

 

לאחר כריתת הרחם מומלצת תקופת הלמה של כ-4 שבועות. ביקורת ע"י רופא נשים מומלצת כ-4 שבועות לאחר הניתוח. ימי המחלה משולמים, בהתאם להנחיית ביטוח הלאומי, ע"י המעביד. ניתן להסדיר זאת ע"י הצגת סיכום מחלה בפני רופא משפחה וקבלת אישורו למקום עבודה.

 

פעילות גופנית

 

בשובך הביתה ייתכנו תחושות עייפות וחולשה בתקופה הראשונה לאחר הניתוח. על כן מומלצת  שנת לילה רצופה ומנוחה במשך היום, אך יחד עם זאת חשוב שתקפידי על חזרה הדרגתית לפעילות גופנית שגרתית.

 

הליכה מומלצת מאוד, באופן הדרגתי.

 

עליה במדרגות מותרת בכל שלב לאחר הניתוח.

 

נהיגה ברכב בתקופה הראשונה ייתכנו חוסר ריכוז או כאבים העלולים להסיח את דעתך מהנעשה בכביש. הנהיגה מותרת בשלב בו את חשה כי הנך מסוגלת לכך.

 

התעמלות ושתיה אסורים במשך ארבעת השבועות של תקופת ההחלמה, לאחר מכן, ניתן לחזור בהדרגה לפעילויות אלו.

 

עבודות הבית עבודות הבית קלות מותרות בהתאם ליכולתך ותחושתך תוך התקדמות הדרגתית בדרגת הקושי שלהן. יש להימנע לחלוטין במשך שישה שבועות מנשיאת משאות כבדים כמו דליי מים, סלי קניות, ילדים ותינוקות.

 

שינויים גופניים

 

הפרשה נרתיקית:

בימים הראשונים לאחר הניתוח יתיכן הפרשה דמית קלה מהנרתיק ותתבהר עד העלמותה תוך מספר שבועות, במידה ומופיעה הפרשה דמית טרייה בכמות רבה או הפרשה  בעלת ריח רע יש לפנות לרופא נשים מטפל או לחדר מיון גניקולוגי.

 

כאבים:

מפעם לפעם ייתכנו כאבים באזור הניתוח אשר ילכו ויפחתו עם חלוף הזמן. מומלץ להשתמש במשככי כאבים כדוגמת אקמול/ אופטלגין בצורה מבוקרת ולאחר שוידאת כי חום גופך תקין. כאב חזק שאינו חולף ע"י טיפול במשככי מחייב פנייה לרופא מטפל או לחדר מיון גינקולוגי.

 

יובש בנרתיק:

במקרים בהם נעשתה גם כריתת שחלות, תיתכן יובש בנרתיק הנובעת משינויים ההורמונאליים לאחר הניתוח. ניתן לטפל בבעיה זו ובתופעות נוספות המיוחסות לכריתת שחלות על ידי טיפול הורמונאלי תחליפי. פרטים אודות טיפול זה יש לקבל מהרופא המטפל בביקורת לאחר הניתוח.

 

פעילות מעיים:

בעיות בפעילות מעיים הינן שכיחות.

בשובך הביתה תחזרי בהדרגה לפעילות מעיים סדירה כבתקופה שקדמה לניתוח. בתקופה הראשונה לאחר הניתוח הקפידי על פעילות מעיים יום יומית ע"י התאמת מזון ושתייה מרובה או ע"י שימוש בתכשירים על פי הוראות רופא.  

 

יחסי מין:

יחסי מין מלאים מותרים רק לאחר ההעלמות ההפרשה הנרתיקית ורק לאחר ביקורת רופא נשים כ-4 שבועות לאחר הניתוח. למרות הדעות הקדומות בנושא זה, תמצאי שלא חל שינוי בתפקודך המיני בעקבות הניתוח.

 

הגיינה:

עם שחרורך הצלקת הניתוחית סגורה  במקרה שלניתוח בטן). עליך לשמור על ניקיון ע"י רחצה עם מים וסבון. כל סוגי הסבון מותרים לשימוש.

 

תזונה:

בהמשך תקופת ההחלמה תוכלי לחזור בהדרגה להרגלי התזונה הקודמים שלך, מומלצת כלכלה רבת חלבון וברזל.

 

 

 

טיפול תרופתי:

במידה ויומלץ ע"י רופא המחלקה על התחלת טיפול תרופתי או על המשך קבלת תרופות מהתקופה שקדמה לניתוח ינתן לך מרשם לתרופות אותן תוכלי לקבל בסניף קופ"ח.

 

כיצד תדעי שהחומר שהוצא בניתוח תקין?

החומר שהוצא בזמן הניתוח נשלח לבדיקה פתולוגיות.

תשובה תשלך לביתך לאחר כשלושה שבועות.

 

חשוב מאוד:

 

אשפוז וטיפול במחלקת נשים מעורר לרוב תגובות רגשיות, שאלות וקשיים שונים אצל האישה, בן זוגה והמשפחה כולה. חשוב ורצוי לנצל את תקופת האשפוז להתייחסות לתגובות וקשיים אלה על מנת להבטיח התמודדות טובה לאחר השיבה הביתה.

במחלקה נמצאת עובדת סוציאלית - ניתן ומומלץ להעזר בה בקבלת סיוע, מיצוי זכאות והפנייה וקישור למסגרות המשך בקהילה. כמו כן, יש אפשרות להתייעץ עם פיזיותרפיסטית או דיאטנית במידת הצורך. את הקשר עמך ניתן ליצור ע"י פנייה לאחיות במחלקה.

 

בכל מקרה של שאלות או בעיות הקשורות לניתוח ואשר מתעוררות במשך תקופת ההחלמה, צוות רופאי המחלקה ואחיותיה ישמחו לענות ולעזור לך.

 

 

מאחלים לך הצלחה והחלמה מהירה

 

 

 

צוות המחלקה הגינקולוגית

המרכז לנשים ויולדות ע"ש יוסף בוכמן

 

נשמח  לעמוד לרשותך בכל עת

טלפונים : 03-5302932 , 03-5302773

 

 

 

 

 

Send to a friend חזרה לראש הדף גירסה להדפסה
 
 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות,2014
Developed By Consist Created By Caisus