www.sheba.co.il
 
 
דף הבית  > ספריית מאמרים
ברית מילה רפואית
 


 
 
 

פריצת דרך: שימור פוריות בחולות סרטן

מאת: פרופ' דרור מאירוב, רופא בכיר ביחידה להפרייה חוץ גופית

 

כמה מסוגי טיפול הכימותרפיה עלולים לגרום לפגיעה בשחלות ולאי פוריות. גם טיפולי קרינה לבטן ולאגן עלולים לגרום לפגיעה בשחלות וברחם. הפרעה בתפקוד השחלות עלולה  להיות זמנית, אך לעתים יופיע כשלון שחלה קבוע והאישה לא תוכל להרות. מידת הפגיעה תלויה בגיל (ככל שהגיל עולה הפגיעה חמורה יותר), בתרופות הכימותראפיות ובפרוטוקול הטיפולי.

בשחלות נמצא מאגר הביציות של האישה, ומכאן, פגיעה בשחלות משמעותה פגיעה במאגר הביציות. מקובל להניח כי בגוף האישה, מאז לידתה, לא נוצרות ביציות חדשות, במהלך החיים עקב ניוון או ביוצים חוזרים מאגר הביציות בשחלות מדלדל. מתן תרופות ציטוטוקסיות או הקרנה לאגן, עלולים לגרום להרס מאגר הביציות, ובעקבות כך האישה לא תוכל להרות וללדת ואילו פגיעה חלקית משמעותה קיצור תקופת הפוריות לעתיד. עקב הפסקת הפרשת הורמוני המין האישה תסבול מתסמיני גיל המעבר (premature menopause).

 

במערך הפריון בבית החולים שיבא קיים שירות ייחודי שתפקידו לייעץ ולטפל בנשים נערות וילדות בנושאים הקשורים בשימור פוריות. בשנים האחרונות, פנו אלינו בנושא זה מאות רבות של נשים מכל רחבי הארץ. נשים הסובלות מגידולים מוצקים וממחלות המטולוגיות לפני טיפול כימי, רדיותראפי או קרינתי, נשים הסובלות מגידולים גיניקולוגיים ומעוניינות בפריון ונשים הסובלות ממחלות פנימיות כמו לופוס או ממחלות עור לפני טיפולים ציטוטוקסיים. מתבצעת הערכה של הסיכון לפגיעה בפוריות, ובמידת הצורך אנו מציעים טיפול לשימור פוריות, תוך תאום עם הרופאים המטפלים בנושא המצב הבריאותי של האישה ולוח הזמנים לביצוע פעולת שימור הפוריות.   

 

שימור פריון בחולות סרטן

 

בעשור האחרון הוחל לבצע טיפולי פריון, שמטרתם לשמר את יכולת האישה להרות וללדת בעתיד. הטיפולים מתבצעים לפני שהשחלות נפגעות מהטיפול הכימותראפי או הקרינתי. 

טיפולים אלו נועדו לשמר עוברים, ביציות או זקיקים ראשוניים. עדיף לבצע את פעולות השימור לפני התחלת הטיפולים הכימותראפיים, אך במקרים מסוימים ניתן לשמר פוריות בחלון בין טיפולים,  בדרך כלל עקב מצבה הבריאותי של האישה.

 

הפריית ביציות ושימור עוברים - שימור עוברים בחנקן נוזלי למשך תקופה ארוכה הוכח כיעיל ונמצא בשימוש רוטיני בטיפולי פוריות. במידה וניתן, מומלץ לנשים לעבור טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) והקפאת עוברים לפני מתן טיפול הפוגע בשחלות. לא ניתן ליישם טיפול זה בילדות ובנערות. בנשים לא נשואות, יש להשתמש בזרע תורם למטרות ההפריה. ביצוע מחזור הפריה חוץ גופית דורש דחייה של הטיפול האונקולוגי למשך מספר שבועות. לעתים, המצב הרפואי אינו מאפשר דחייה בטיפול לתקופה כה ממושכת. אישה שהחלימה מלוקימיה ילדה לאחרונה בבי"ח שיבא, לאחר שהוחזרו לגופה עוברים, שהוקפאו למשך 10 שנים.

 

 הקפאת עוברים

 

 

הפריית ביציות ושימור עוברים בחולות סרטן שד - על מנת להשיג מספר רב של עוברים יש צורך במתן טיפולים הורמונאליים, על מנת לגרות את השחלות. הטיפול גורם לעלייה ברמת האסטרוגן בדם, מצב הדורש התייחסות מיוחדת בנשים החולות בסרטן השד או בגידולים אחרים המושפעים מהורמונים. לנשים אלה קיימות תכניות טיפול מיוחדות לגירוי השחלות, כמו תוספת  טמוקסיפן לפרוטוקול הטיפול. כך אנו משיגים מספר נכבד של עוברים לשימור, תוך כדי הגנה על השד.  

 

הקפאת ביציות בשלות - ניתן לשאוב ביציות בשלות מתוך השחלה במחזור הפרייה חוץ גופית (IVF) ולהקפיאם ללא הפרייה עם זרע. אין צורך בבן זוג ואין צורך להשתמש בבנק הזרע על מנת להקפיא ביציות. מבחינת הגירוי השחלתי ,שאיבת הביציות, דחייה במתן הטיפול הכימותראפי והסכנות ההורמונאליות, הטיפול זהה לטיפול המתואר בהקפאת עוברים. אולם, ההקפאה אינה יעילה באותה מידה, הביציות עלולות להיפגע ושעורי ההצלחה נמוכים (כ  ¼ לעומת הקפאת עוברים). עד כה, דווח על לידה של כ- 120 ילדים לאחר הקפאת ביציות.

 

 הקפאת ביציות

 

 

הסטת שחלות - הגנה על השחלות על ידי קיבוען מחוץ לשדה קרינה. ניתן למקם את השחלות ולקבע אותן לדופן הצדדית הגבוהה של האגן, או במרכז מאחורי הרחם, תוך שמירה על אספקת הדם לשחלות. הרחקת השחלות משדה הטיפול הקרינתי מקטינה את מידת הפגיעה בזקיקים, העלולה להיות מוחלטת או חלקית. הניתוחים המבוצעים הינם בשיטת לפרוסקופיה (במידה והאישה אינה מיועדת לניתוח) וההחלמה מהירה, כך שהטיפול אינו מעכב את הטיפול באשה. חשוב לדעת לפני הניתוח מה שדה הקרינה לאגן, על מנת שניתן יהיה למקם את השחלות מחוץ לשדה. חשוב לבצע את הניתוח סמוך ככל האפשר לטיפול הקרינתי, מאחר ולעתים השחלות חוזרות לאגן. הסטת שחלות אינה יעילה בנשים המקבלות טיפול כימותראפי. לאחר הטיפולים ניתן להשיג פריון על ידי מחזור הפרייה חוץ גופית או לאחר ניתוח להחזרת השחלות למקומם.

 

הקפאה והשתלת רקמת השחלה - כאשר יש צורך לשמר את פוטנציאל הפוריות לפני טיפולים כימותראפיים, ניתן להוציא  רקמת שחלה ולשמרה בהקפאה עד לאחר הטיפולים. אם מתברר כי, התפקוד השחלתי אבד ומאגר הזקיקים נהרס כתוצאה מהטיפולים, ניתן להשתיל בחזרה לגוף את רקמת השחלה שהוקפאה, ולהשתמש במאגר זקיקים זה לצורכי פריון.

ניתן להקפיא רקמת שחלה לצרכי שימור פוריות בנשים, אף ללא בן זוג, בנערות ובילדות. הוצאת רקמת שחלה להקפאה הנה פעולה כירורגית לפרוסקופית קצרה, שאינה דורשת הכנה וניתן להתחיל את הטיפול הכימותראפי בסמוך לניתוח.  ניתן להקפיא באופן יעיל את רקמת השחלה ולשמור על חיותה במשך שנים רבות. טכנולוגיה זו נמצאת בשימוש מזה כ- 10 שנים בעשרות מרכזים ברחבי העולם. לאחרונה דיווחנו בשיבא על פריצת דרך עולמית בתחום זה: אישה הקפיאה רקמת שחלה לפני השתלת מח עצם, לאחר הטיפולים השחלות לא תפקדו והאנשה סבלה מכישלון שחלה. על מנת להחזיר את הפוריות ולהשיג הריון, רקמת השחלה הופשרה והושתלה. האישה עברה טיפולי הפרייה חוץ גופית הרתה וילדה בת בריאה.

עד כה דווח בעולם על ילד נוסף שנולד לאחר השתלת רקמת שחלה. חשוב להדגיש כי, טכנולוגיה זו עדיין ניסיונית.

 

 הקפאת רקמת שחלה

 

 

 

דיכוי שחלתי בזמן טיפולים כימותראפיים - ישנן עבודות בספרות המעידות כי, דיכוי פעילות השחלה בזמן טיפולים כימותראפיים עשוי להגן על השחלות מפני הפגיעה השחלתית, הנגרמת מטיפולים כימותראפיים. טיפולים אלו מיועדים רק לנערות ונשים לאחר ההתבגרות המינית ולא לילדות. לעומתן, ישנן עבודות אחרות שלא הוכיחו הגנה יעילה. כיום מתבצע מחקר שמטרתו להוכיח אם אמנם ניתן להשיג הגנה על השחלות על ידי דיכוי פעילות שחלתית בזמן חשיפה לכימותראפיה. הטיפול ניתן בזריקות GnRH-analog)) מידי חודש. עדיף להתחיל את הטיפול לפני התחלת הטיפול הכימותראפי. חשוב לציין כי טיפול זה מונע דמום מוגבר או דמום לא סדיר בזמן הכימותראפיה וטיפול זה אף משמש למניעת הריון. חסרונות הטיפול, בעיקר אם ניתן לאורך זמן קשורים בתופעות חוסר אסטרוגן כמו גלי חם ודלדול העצם.

 

תרומת ביציות - דרך זו פתוחה בפניהן של כל הנשים שנותרו עקרות בעקבות הטיפולים  הכימיים או הקרינתיים ולא ביצעו פעולות לשימור פריון, או ששימור הפריון לא הצליח . ביציות אלו אינן מכילות את החומר הגנטי של מקבלת התרומה, אולם הזרע נלקח מבן הזוג והביצית המופרית מוחזרת לרחם מקבלת התרומה. האישה שקיבלה תרומת ביצית עוברת את כל שלבי ההריון ויולדת את הילד. מבחינת הכנת הרחם לטיפולי תרומת ביצית הטיפול הוא הורמונאלי, אינו כרוך במתן זריקות ואין צורך בפעולה הכרוכה בהרדמה. בישראל כיום, קיים קושי בהשגת ביציות מתורמים ורוב הביציות נתרמות מנשים מחו"ל ומיובאות לארץ.

 

ניתוחים משמרים - כאשר נשים צעירות סובלות מגידולים במערכת הרבייה ונושא הפוריות חשוב, יש מקום לשקול עם הצוות הגיניקואונקולוגי על ביצוע ניתוחים משמרי פריון. למשל, ניתוח מוגבל  

( trachelectomy) בסרטן צוואר הרחם, תוך שימור הרחם והשחלות, טיפול תרופתי בפרוגסטרון ללא כריתת רחם בסרטן רירית הרחם וכריתת שחלות לא מלאה בגידולים שחלתיים מסוימים.

 

 

מן העיתונות

 

אשה שלקתה בסרטן ילדה בהפריה חוץ גופית לאחר שחלקים משחלתה הוקפאו והושתלו בגופה מחדש

 

שגית הכלר (31), שלקתה בסרטן ועברה טיפולים כימותרפיים, שפוגעים ביכולת להרות, ילדה תינוקת בהליך רפואי ניסיוני.
חלקים משחלתה, שהוקפאו לפני הטיפול הכימותרפי, הושתלו בגופה כעבור שנתיים - לאחר שהבריאה. כחודשיים אחרי ההשתלה, התפתחו בשתל ביציות, והפרשת ההורמונים בגופה חזרה למצבה הרגיל.

"שאבנו ביצית ועשינו תהליך של הפריה חוץ גופית. הביצית הופרתה במעבדה והוחזרה לרחם. האישה הרתה והיום היא ילדה", אמרו ד"ר דרור מאירוב, ופרופ' שוקי דור, שעמדו בראש הצוות שביצע את ההליך הניסיוני במרכז הרפואי המשולב ע"ש ח. שיבא.
רופאים מנסים מזה זמן רב למצוא שיטות להקפאת שחלות בתקווה שהשחלות יישמרו בהקפאה, יופשרו ויושתלו בגופן של נשים שלקו בסרטן ועוברות טיפולי הקרנות וכימותרפיה. תיאורטית, השיטה עשויה לשמש גם נשים שרוצות ללדת בגיל מאוחר.

 

 


ליחידת הפריון והפריה חוץ גופית

 

 

 

Send to a friend חזרה לראש הדף גירסה להדפסה
 
 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות,2014
Developed By Consist Created By Caisus